
This dual-winding power transformer has a maximum output current of 300mA and is packaged in a DIP package for through-hole mounting. The transformer has a depth of 33.3mm, a height of 33.27mm, and a length of 41.4mm. It is suitable for use in a variety of applications, with a package quantity of 21 units per bulk packaging. The transformer is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DST4-20B14 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Depth | 33.3mm |
| Height | 33.27mm |
| Height - Seated (Max) | 33.27mm |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Length | 41.4mm |
| Max Output Current | 300mA |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 21 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Split Bobbin Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 33.27mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DST4-20B14 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.