
This dual power transformer features a maximum output current of 1.2A and a seated height of 36.58mm. It is designed for through hole mounting and has a package size of 36.58mm in height, 39.62mm in width, and 47.24mm in length. The transformer is available in bulk packaging with 15 units per package. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DST5-10B3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 36.58mm |
| Height - Seated (Max) | 36.58mm |
| Length | 47.24mm |
| Max Output Current | 1.2A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Split Bobbin Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Weight | 11.200001oz |
| Width | 39.62mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DST5-10B3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.