
This dual power transformer features a maximum output current of 2.25A and measures 39.62mm in height and 66.8mm in length. It is designed for through hole mounting and is available in bulk packaging. The transformer has dual primary and secondary windings and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse DST7-16B53 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 39.62mm |
| Height - Seated (Max) | 39.62mm |
| Length | 66.8mm |
| Max Output Current | 2.25A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 8 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Split Bobbin Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 55.63mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse DST7-16B53 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
