Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse FIS125NL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 25A |
| DC Resistance (DCR) | 4.5R |
| Depth | 15mm |
| Frequency | 500kHz |
| Height | 12mm |
| Height - Seated (Max) | 12mm |
| Inductance | 76mH |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Length | 17.6mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operating Frequency | 500 kHz |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FIS 1X5 |
| Termination | PC Pin |
| Transformer Type | CURRENT SENSE TRANSFORMER |
| Turns Ratio | 1:200 |
| Width | 15mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse FIS125NL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
