
This telecom transformer is a surface mount device with a 1:1 turns ratio. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C. The transformer is available in quantities of 250 and is packaged in tape and reel. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse H1026T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 5.84mm |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 28.58mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 250 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Weight | 0.056438oz |
| Width | 16.26mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse H1026T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.