
The Pulse H1038 is a surface mount transformer with a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. It has a height of 5.97mm, length of 25.53mm, and width of 12.83mm. The transformer is not RoHS compliant and contains lead. It is suitable for use in telecom applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse H1038 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 5.97mm |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 25.53mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 20 |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Width | 12.83mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse H1038 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.