
This Pulse H1113T is a surface mount transformer with a 100:1 turns ratio, measuring 14.73mm in width, 14.73mm in depth, and 4.88mm in height. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C. The transformer is available in a package quantity of 350, packaged on a tape and reel. It has a maximum insertion loss of 1.2dB and a return loss of -12dB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse H1113T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 100 |
| Depth | 14.73mm |
| Height | 4.88mm |
| Insertion Loss | 1.2dB |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 14.81mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Return Loss | -12dB |
| RoHS Compliant | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 14.73mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse H1113T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
