
The Pulse H1174NL is a surface mount transformer with a module package, measuring 14.99mm in depth, 0.145inch in height, and 3.93mm in height when seated. It has a maximum operating temperature of 70°C and a minimum operating temperature of 0°C. The transformer is lead free and has a gull wing lead/base style. It is available in a rail/tube packaging with 35 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse H1174NL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| Depth | 14.99mm |
| Height | 0.145inch |
| Height - Seated (Max) | 3.93mm |
| Insertion Loss | -1.2dB |
| Isolation Voltage | 1.5kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 13.08mm |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 35 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Return Loss | -12dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 12.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse H1174NL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
