
Surface mount datacom transformer for 10/100 BASE-TX Ethernet applications. Features a 1:1 turns ratio with a maximum insertion loss of -1.2dB and a return loss of -10dB. Operating temperature range from -40°C to 85°C, with a DC resistance of 750mR. Packaged in a module with gull wing leads, measuring 12.7mm in length, 7.11mm in width, and 5.97mm in height. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse HX2326NL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Module |
| DC Resistance (DCR) | 750mR |
| Depth | 9.65mm |
| Height - Seated (Max) | 5.97mm |
| Insertion Loss | -1.2dB |
| Lead/Base Style | Gull Wing |
| Length | 12.7mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Return Loss | -10dB |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turns Ratio | 1:1 |
| Width | 7.11mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse HX2326NL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
