
This dual winding power transformer has a maximum output current of 1.2A and is designed for through hole, plug-in mounting. The transformer has a package quantity of 36 and is packaged in bulk. It is not RoHS compliant. The dimensions of the transformer are 39.67mm in depth, 21.59mm in height, and 47.63mm in length, with a width of 39.67mm and a weight of 0.246918oz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse LP10-600B1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 39.67mm |
| Height | 21.59mm |
| Height - Seated (Max) | 21.59mm |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Length | 47.63mm |
| Max Output Current | 1.2A |
| Mount | Through Hole, Plug-In |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Low Profile Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Weight | 0.246918oz |
| Width | 39.67mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse LP10-600B1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
