
This Pulse LP230-25B21 is a dual-winding, low profile plug-in transformer with a seated height of 21.59mm and a maximum output current of 25mA. It is designed for through-hole mounting and features a package quantity of 36 units per bulk packaging. The transformer is not radiation hardened and is not RoHS compliant. It has a width of 39.67mm and a length of 47.63mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse LP230-25B21 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 21.59mm |
| Height - Seated (Max) | 21.59mm |
| Length | 47.63mm |
| Max Output Current | 25mA |
| Mount | Through Hole, Plug-In |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Low Profile Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 39.67mm |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Pulse LP230-25B21 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.