
This dual winding power transformer has a length of 63.5mm, width of 50.8mm, and depth of 50.8mm. It features a maximum output current of 50mA and is designed for through hole or plug-in mounting. The transformer is unshielded and has a weight of 0.388014oz. It is available in bulk packaging with 12 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse LP230-50B22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Depth | 50.8mm |
| Height | 27.05mm |
| Height - Seated (Max) | 27.05mm |
| Lead/Base Style | PC Pin |
| Length | 63.5mm |
| Max Output Current | 50mA |
| Mount | Through Hole, Plug-In |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Low Profile Plug-In |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | PC Pin |
| Weight | 0.388014oz |
| Width | 50.8mm |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse LP230-50B22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
