Pulse LP24-100B27 technical specifications.
| Height | 16.51mm |
| Height - Seated (Max) | 16.51mm |
| Length | 47.63mm |
| Max Output Current | 100mA |
| Mount | Through Hole, Plug-In |
| Package Quantity | 42 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Low Profile Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Weight | 0.17637oz |
| Width | 39.67mm |