The LP56-45B30 is a low profile plug-in power transformer with dual primary and secondary windings. It measures 16.51mm in height, 47.63mm in length, and 39.67mm in width. This transformer is designed for through hole mounting and features a PC pin termination. The LP56-45B30 has a maximum output current of 45mA and is available in bulk packaging with 42 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Pulse LP56-45B30 technical specifications.
| Height | 16.51mm |
| Height - Seated (Max) | 16.51mm |
| Length | 47.63mm |
| Max Output Current | 45mA |
| Mount | Through Hole, Plug-In |
| Package Quantity | 42 |
| Packaging | Bulk |
| Primary Winding(s) | Dual |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Secondary Winding(s) | Dual |
| Series | Low Profile Plug-In |
| Termination | PC Pin |
| Width | 39.67mm |