
The PA0273NLT is a switching converter transformer with a 16:10 turns ratio and a maximum operating frequency of 250kHz. It has a maximum operating temperature of 130°C and a minimum operating temperature of -40°C. The transformer is designed for surface mount applications and is packaged in a tape and reel format with 100 units per package. The PA0273NLT is RoHS compliant and not radiation hardened.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Pulse PA0273NLT datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Frequency | 250kHz |
| Height - Seated (Max) | 11.43mm |
| Length | 21.84mm |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Turns Ratio | 16:10 |
| Width | 29.21mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Pulse PA0273NLT to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.