Pulse PE-1008CD152KTT technical specifications.
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Package/Case | 1008 |
| Core Material | Ceramic |
| Current Rating | 330mA |
| DC Resistance (DCR) | 2.3R |
| Depth | 2.79mm |
| Height | 2.29mm |
| Height - Seated (Max) | 0.09inch |
| Inductance | 1.5uH |
| Length | 0.115inch |
| Max DC Current | 330mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Q Factor | 28 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Self Resonant Frequency | 200MHz |
| Series | 1008CD |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 7.9MHz |
| Tolerance | 10% |
| Width | 2.79mm |