Pulse PE-53821NL technical specifications.
| Package/Case | Radial |
| Current Rating | 820mA |
| DC Current | 820mA |
| DC Resistance (DCR) | 300mR |
| Depth | 12.57mm |
| Height | 9.52mm |
| Height - Seated (Max) | 0.375inch |
| Inductance | 78uH |
| Lead Diameter | 0.51mm |
| Lead Pitch | 9.52mm |
| Lead/Base Style | Radial |
| Length | 12.57mm |
| Max DC Current | 820mA |
| Max Operating Temperature | 130°C |
| Military Standard | Not |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole, Radial |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LP |
| Shielding | Unshielded |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 150kHz |
| Tolerance | 20% |
| Width | 0.495inch |