The QL5064-66BPS484C is a 64-bit bus controller IC from Quicklogic, operating at a maximum clock frequency of 66 MHz. It is designed for use with 3.3V supply voltage and has a maximum supply current of 100 mA. The IC is packaged in a BGA484 format, measuring 22x22 mm. It is rated for commercial temperature grade and has a maximum operating temperature of 70°C.