The RTT201071FTE is a 2-terminal fixed resistor from Ralec with a resistance of 1070 Ohms. It has a package length of 5mm, width of 2.5mm, and height of 0.55mm. Operating temperature range is from -55 to 155 degrees Celsius. The resistor is part of the RTT series from Ralec.