The RTT254991FTE is a fixed resistor from Ralec with a resistance of 4990 Ohms and a tolerance of 1%. It has a package height of 0.55mm and a package width of 3.2mm. The resistor operates within a temperature range of -55°C to 155°C. It is a 2-terminal component with a package length of 6.3mm.