This is a general-purpose wirewound inductor with a type factor of 0.47uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 33mA and a maximum saturation current of 33mA. The inductance decreases by 10% at the maximum saturation current. The inductor has a maximum DC resistance of 0.56 and a minimum quality factor of 35. It has a minimum self-resonant frequency of 230MHz and is designed for through-hole mounting with an axial lead style. The inductor is suitable for operation over a temperature range of -55C to 125C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.33A |
| Maximum Saturation Current | 0.33A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.56Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 230MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 4.2mm |
| Product Diameter | 2.76mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |