This general purpose wirewound inductor features a 0.68uH inductance value with a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 0.31 and a maximum saturation current of 0.31. The inductor's maximum DC resistance is 0.67 and it has a minimum quality factor of 35. The self resonant frequency is a minimum of 190M. It is designed for use in through-hole applications and has a product length of 4.2 and a product diameter of 2.76. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 0.68uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.31A |
| Maximum Saturation Current | 0.31A |
| Max DC Resistance | 0.67Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 190MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 4.2mm |
| Product Diameter | 2.76mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |