This 0.47uH wirewound inductor features a 20% tolerance and a maximum DC resistance of 0.56 ohms. It has a minimum quality factor of 35 and a minimum self resonant frequency of 230 MHz. The inductor is designed for use in through-hole applications and has a maximum operating temperature of 125 degrees Celsius. The lead style is axial and the product dimensions are 4.2mm in length and 2.76mm in diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Non Magnetic |
| Inductance | 0.47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.33A |
| Maximum Saturation Current | 0.33A |
| Inductance Decrease Percentage @ Isat | 10% |
| Max DC Resistance | 0.56Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 230MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 4.2mm |
| Product Diameter | 2.76mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |