Inductor General Purpose Wirewound 500uH 10% 1KHz 35Q-Factor Ferrite 0.34A 5.3Ohm DCR RDL Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 500uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 5.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10mm |
| Product Depth | 4mm |
| Height | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |