The FRL1-680MBW is a general purpose wirewound inductor with a ferrite core and 20% tolerance. It has an inductance of 68uH and a minimum quality factor of 40. The inductor is designed for through-hole mounting and has a maximum DC current of 0.9A. The operating temperature range is -40 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 68uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.9A |
| Max DC Resistance | 0.888Ohm |
| Minimum Quality Factor | 40 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10mm |
| Product Depth | 4mm |
| Height | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |