This is a general-purpose, wirewound inductor with a ferrite core, featuring an inductance of 500uH and a tolerance of 5%. It has a maximum DC current rating of 0.34 and a maximum DC resistance of 5.3. The inductor is designed for through-hole mounting and has a product length of 10 and a product depth of 4. It operates within a temperature range of -40 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 500uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 5.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Lead Style | Radial |
| Product Length | 10mm |
| Product Depth | 4mm |
| Height | 10mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |