The HL1-ER331-JB is a high current wirewound inductor with an inductance of 330uH and a tolerance of 5%. It has a minimum quality factor of 50 and a maximum DC resistance of 3.33 ohms. This inductor is designed for through-hole mounting and operates over a temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 330uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 790KHz |
| Maximum DC Current | 0.41A |
| Max DC Resistance | 3.33Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Lead Style | Axial |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |