The HL7A-101-MB is a high current power choke with a wirewound technology and 100uH inductance. It has a tolerance of 20% and is tested at 1KHz. The maximum DC current is 0.63A and the maximum saturation current is 1.2A. The maximum DC resistance is 0.21 ohms and the minimum self resonant frequency is 3MHz. The choke is available in an axial lead style with a product length of 24mm and a product diameter of 7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
RCD HL7A-101-MB technical specifications.
| Type | High Current Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.63A |
| Maximum Saturation Current | 1.2A |
| Max DC Resistance | 0.21Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3M(Typ)Hz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 24mm |
| Product Diameter | 7mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |