This high current power choke features a wirewound design with an inductance of 22uH and a tolerance of 15%. It has a maximum DC current rating of 1.3A and a maximum saturation current of 2.7A. The choke's DC resistance is maximally 0.05 ohms. It is designed for operation over a temperature range of -55 to 125C and is available in an axial lead package with a product length of 24mm and a product diameter of 7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 22uH |
| Tolerance | 15% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.3A |
| Maximum Saturation Current | 2.7A |
| Max DC Resistance | 0.05Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 10M(Typ)Hz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 24mm |
| Product Diameter | 7mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |