The HL7A-821-MT is a high current power choke with a wirewound technology and 820uH inductance. It has a tolerance of 20% and is tested at 1KHz. The maximum DC current is 0.2A, and the maximum saturation current is 0.44A. The maximum DC resistance is 2 ohms, and the minimum self resonant frequency is 1MHz. The choke is available in an axial lead style with a product length of 24mm and a product diameter of 7mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 820uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 0.2A |
| Maximum Saturation Current | 0.44A |
| Max DC Resistance | 2Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 1M(Typ)Hz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 24mm |
| Product Diameter | 7mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |