This high current power choke features a wirewound technology with an inductance of 39uH and a tolerance of 20%. It has a maximum DC current rating of 4A and a maximum saturation current of 4.36A. The choke's DC resistance is maximally 0.033 ohms. It is designed for operation over a temperature range of -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 39uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 4A |
| Maximum Saturation Current | 4.36A |
| Max DC Resistance | 0.033Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 8M(Typ)Hz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 29mm |
| Product Diameter | 12mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |