The HL9ER-101-MT is a high current power choke with a wirewound technology and 100uH inductance. It has a tolerance of 20% and a maximum DC current of 1.6A. The choke's maximum DC resistance is 0.09 Ohms and it operates over a temperature range of -55C to 125C. The product is available in an axial lead style with a product length of 29 and diameter of 12.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Current Power Choke |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.6A |
| Maximum Saturation Current | 2.8A |
| Max DC Resistance | 0.09Ohm |
| Minimum Self Resonant Frequency | 3M(Typ)Hz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 29mm |
| Product Diameter | 12mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |