The MHI0805-8N2JBW is a high frequency ceramic inductor with a type of multi-layer construction and a core material of ceramic. It has an inductance of 0.0082uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 100M. The maximum DC current is 0.3A and the maximum DC resistance is 0.28 ohms. The minimum quality factor is 21, and the minimum self-resonant frequency is 2400M. The inductor is packaged in an 0805 case size with dimensions of 2.2mm in length, 1.45mm in height, and 1.45mm in depth. It operates over a temperature range of -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | High Frequency Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0082uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.28Ohm |
| Minimum Quality Factor | 21(Typ) |
| Minimum Self Resonant Frequency | 2400MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |