The MHI0805-R12ST is a surface mount fixed inductor with a type of RF chip technology and multi-layer construction. It has an inductance of 0.12uH and a tolerance of 0.25%. The inductor is tested at a frequency of 100MHz. The maximum DC current is 0.3A and the maximum DC resistance is 0.95 ohms. The quality factor is a minimum of 22. The inductor is packaged in an 0805 case size with dimensions of 2.2mm in length, 1.05mm in height, and 1.45mm in depth. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Inductance | 0.12uH |
| Tolerance | 0.25% |
| Inductance Test Frequency | 100MHz |
| Maximum DC Current | 0.3A |
| Max DC Resistance | 0.95Ohm |
| Minimum Quality Factor | 22 |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.05mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |