This is a shielded ceramic RF inductor with a type of multi-layer technology and a core material of ceramic. It has an inductance of 0.15uH and a tolerance of 0.3nH, with an inductance test frequency of 25MHz. The maximum DC current is 0.05A and the maximum DC resistance is 0.6 ohms. The inductor is designed to operate over a temperature range of -25 to 105C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.15uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 180MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.85mm |
| Product Depth | 0.85mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |