This is a shielded RF ceramic inductor with a multi-layer technology and a ceramic core material. It has an inductance of 0.22uH with a tolerance of 5% and is tested at a frequency of 25MHz. The maximum DC current is 0.05A and the maximum DC resistance is 0.8R. The minimum quality factor is 15 and the minimum self resonant frequency is 150MHz. It is available in a 0603 case size with dimensions of 1.75mm in length, 0.85mm in height, and 0.85mm in depth. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 5% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.8Ohm |
| Minimum Quality Factor | 15 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 150MHz |
| Case Size | 0603 |
| Product Length | 1.75mm |
| Height | 0.85mm |
| Product Depth | 0.85mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |