The MLI0805-1R8-SBW is a shielded RF inductor from RCD, featuring a ceramic core material and a multi-layer technology. It has an inductance of 1.8uH with a tolerance of 0.3nH, and is tested at a frequency of 10Mhz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.05A with a maximum DC resistance of 0.6R. It has a minimum quality factor of 45 and a minimum self resonant frequency of 55Mhz. The inductor is available in an 0805 case size with dimensions of 2.2mm in length and 1.45mm in height and depth. It operates within a temperature range of -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
RCD MLI0805-1R8-SBW technical specifications.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 1.8uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.05A |
| Max DC Resistance | 0.6Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 55MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |