The MLI0805-3R9-SBW is a shielded ceramic RF inductor with a 3.9uH inductance and 0.3nH tolerance. It operates at a maximum DC current of 0.03A and has a maximum DC resistance of 0.9 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 45 and a minimum self resonant frequency of 38M. It is available in an 0805 case size and measures 2.2mm in length, 1.45mm in height, and 1.45mm in depth. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 3.9uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Inductance Test Frequency | 10MHz |
| Maximum DC Current | 0.03A |
| Max DC Resistance | 0.9Ohm |
| Minimum Quality Factor | 45 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 38MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |