The MLI0805-R22-KT is a shielded ceramic RF inductor with a type of multi-layer technology and a core material of ceramic. It has an inductance of 0.22uH with a tolerance of 10% and is tested at a frequency of 25MHz. The maximum DC current is 0.25A and the maximum DC resistance is 0.5. The inductor has a minimum quality factor of 20 and a minimum self-resonant frequency of 170MHz. It is available in an 0805 case size with dimensions of 2.2mm in length, 1.05mm in height, and 1.45mm in depth. The operating temperature range is from -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.5Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 170MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.05mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |