The MLI1008-R22-SB is a shielded RF multi-layer inductor with a core material of ceramic and an inductance of 0.22uH. It has a tolerance of 0.3nH and is tested at a frequency of 25.2MHz. The inductor can handle a maximum DC current of 0.43A and has a maximum DC resistance of 0.3R. It also features a minimum quality factor of 30 and a minimum self resonant frequency of 390MHz. The inductor is available in a 1008 case size with dimensions of 2.7mm in length, 1.9mm in height, and 2.2mm in depth. It operates within a temperature range of -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Inductance Test Frequency | 25.2MHz |
| Maximum DC Current | 0.43A |
| Max DC Resistance | 0.3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 30 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 390MHz |
| Case Size | 1008 |
| Product Length | 2.7mm |
| Height | 1.9mm |
| Product Depth | 2.2mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |