The MLI1206-180-MTW is a shielded ceramic RF inductor with a 20% tolerance and a minimum quality factor of 35. It has a minimum self resonant frequency of 18 MHz and a maximum DC resistance of 0.7 ohms. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1206. It operates over a temperature range of -25°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.005A |
| Max DC Resistance | 0.7Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 18MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.4mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |