The MLI1206-R22-KB is a shielded ceramic RF inductor with a type of multi-layer technology. It has an inductance of 0.22uH and a tolerance of 10%. The inductor is designed for surface mount applications and has a case size of 1206. It operates within a temperature range of -25 to 105 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | RF |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.22uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 25MHz |
| Maximum DC Current | 0.25A |
| Max DC Resistance | 0.4Ohm |
| Minimum Quality Factor | 20 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 170MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.4mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |