The PF0410-101-MTQ is a shielded/molded wirewound inductor with a tolerance of 20% and an inductance of 100uH. It has a maximum DC current rating of 0.16A and a maximum DC resistance of 3.12. The inductor is designed for operation over a temperature range of -55 to 125C and features an axial lead style. It measures 11.2mm in length and 4.49mm in diameter.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded/Molded |
| Inductance | 100uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 2.5MHz |
| Maximum DC Current | 0.16A |
| Max DC Resistance | 3.12Ohm |
| Minimum Quality Factor | 50 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 10MHz |
| Lead Style | Axial |
| Product Length | 11.2mm |
| Product Diameter | 4.49mm |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |