The PIC163-1R8-MTQ is a power inductor with a wirewound technology and 1.8uH inductance. It has a tolerance of 20% and is tested at 1KHz. The maximum DC current and saturation current are both 1.95A. The inductor measures 4.8mm in length and 3.5mm in height. It operates over a temperature range of -40 to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
RCD PIC163-1R8-MTQ technical specifications.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Inductance | 1.8uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 1KHz |
| Maximum DC Current | 1.95A |
| Maximum Saturation Current | 1.95A |
| Max DC Resistance | 0.064Ohm |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3.5mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |