The HDS-05 is a 5-position SPST DIP switch with a flush slide actuator and gull wing termination style. It is rated for a maximum current of 0.025A at 50VDC and has a maximum DC voltage rating of 50V. The switch has a mechanical life of 2000 cycles and an electrical life of 2000 cycles. It is designed for surface mount applications and has a terminal pitch of 1.27mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Switch Configuration | OFF ON |
| Pole Throw Configuration | SPST |
| Actuator Style | Flush Slide |
| Termination Style | Gull Wing |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Current Rating | 0.025@50VDCA |
| Max DC Voltage Rating | 50V |
| Electrical Life | 2000Cycles |
| Mechanical Life | 2000Cycles |
| Number of Positions | 5 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Package Type | DIP |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |