1W DC-DC converter, surface mount, featuring 24V output voltage and 42mA maximum output current. Operates with a 21.6V to 26.4V input voltage range, offering 84% efficiency and 3kV isolation voltage. This RoHS compliant component includes short-circuit protection (SCP) and operates from -40°C to 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SMD/SMT |
| Efficiency | 84% |
| Features | SCP |
| Height | 6.7mm |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 12.75mm |
| Max Input Voltage | 26.4V |
| Min Input Voltage | 21.6V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 42mA |
| Max Output Voltage | 24V |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 1W |
| Package Quantity | 40 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE R1S |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Weight | 1g |
| Width | 10.7mm |
| RoHS | Compliant |