Recom RCD-24-0.70/W/X3 technical specifications.
| Current - Output 1 | 700mA |
| Depth | 8.5mm |
| Dimming | Analog, PWM |
| Efficiency | 96% |
| Features | SCP |
| Height | 8.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 22.1mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 4.5V |
| Max Operating Temperature | 71°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 700mA |
| Max Output Power | 24.5W |
| Max Output Voltage | 35V |
| Min Output Voltage | 2V |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Chassis Mount, Through Hole, PCB |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 700mA |
| Output Power | 24W |
| Output Voltage | 35V |
| Package Quantity | 5 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 800mW |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LIGHTLINE RCD-24 |
| Supply Current | 700uA |
| Termination | Wire Leads |
| Voltage - Output 1 | 35V |
| Voltage Rating | 36V |
| Weight | 6.8g |
| Width | 12.6mm |