
10W DC-DC Converter, 5V Output Voltage, 2A Output Current. Features isolated, board-mount DIP package with through-hole mounting. Operates from 18V to 75V input, with a nominal input of 48V. Offers 3kV isolation voltage and includes Over Current Protection (OCP) and Short Circuit Protection (SCP). Efficiency is 86%, with an operating temperature range of -40°C to 65°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Recom REC10-4805SRWZ/H3/A/M datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DIP |
| Current - Output 1 | 2A |
| Efficiency | 86% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 2A |
| Max Output Voltage | 5V |
| Max Power Dissipation | 10W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 48V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2A |
| Output Power | 10W |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 15 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC10 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Weight | 18g |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Recom REC10-4805SRWZ/H3/A/M to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.