
5W DC-DC Converter, board mount, surface mount package. Features dual ±9V outputs with 278mA max output current each, and 5W total output power. Operates from a 9V to 18V input range with a nominal 12V input. Offers 2kV isolation voltage and short-circuit protection (SCP). High efficiency at 84%, with a wide operating temperature range of -40°C to 75°C. Lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Recom REC5-1209DRW/H2/C/SMD-R datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SMD/SMT |
| Efficiency | 84% |
| Features | SCP |
| Height | 10.9mm |
| Isolation Voltage | 2kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage | 18V |
| Min Input Voltage | 9V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 278mA |
| Max Output Voltage | 9V |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Input Voltage | 12V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 5W |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC5 (5W) |
| Voltage - Output 1 | 9V |
| Voltage - Output 2 | -9V |
| Weight | 13g |
| Width | 19.9mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Recom REC5-1209DRW/H2/C/SMD-R to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.