Isolated DC-DC converter, 5W output power, featuring dual +/-12V outputs with 210mA maximum output current per channel. This board mount converter operates within an 18V to 36V input voltage range, with a nominal input of 24V, and offers 2kV isolation. Achieving 85% efficiency, it is housed in a DIP package with through-hole mounting and operates from -40°C to 75°C. The unit includes short-circuit protection and is lead-free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | DIP |
| Depth | 20.3mm |
| Efficiency | 85% |
| Features | SCP |
| Height | 10.2mm |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 2kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 32mm |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 210mA |
| Max Output Voltage | 12V |
| Max Power Dissipation | 5W |
| Mount | Through Hole |
| Nominal Input Voltage | 24V |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Power | 5W |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ECONOLINE REC5 (5W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Weight | 13g |
| Width | 20.3mm |
| RoHS | Compliant |